Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Cirkelstad Brabant-West: Inleidende HNN training

Tag: Nieuws uit de community

29 april 2026

Community Brabant-West HNN-introductietraining 16 april

Spinner Bas van de Westerlo hielt op donderdag 16 april de introductietraining van Het Nieuwe Normaal voor de community Brabant-West voor een zeer geïnteresseerd en gemêleerd publiek.

Na een korte introductie van alle aanwezigen gaf Bas een presentatie over Cirkelstad en over de klimaatimpact van de bouweconomie, waaruit maar weer eens duidelijk werd hoe belangrijk een eenduidige taal als Het Nieuwe Normaal voor de bouw is.

De training

Hij ging verder met de definitie van circulair bouwen: ontwikkelen, gebruiken en hergebruiken van gebouwen, gebieden en infrastructuur, zonder natuurlijke hulpbronnen onnodig uit te putten, de leefomgeving te vervuilen en ecosystemen aan te tasten. Bouwen op een wijze die economisch verantwoord is en bijdraagt aan het welzijn van mens en dier. Hier en daar, nu en later. Vervolgens een stukje geschiedenis en de behoefte van waaruit Het Nieuwe Normaal ontstond.

Daarna kwamen de drie thema’s van Het Nieuwe Normaal en de negen bijbehorende indicatoren aan bod. Zo ging hij in op de MPG, losmaakbaarheid en het gebruik van toxische stoffen. Ook legde hij uit welke leidraden inmiddels verschenen zijn. Deze zijn terug te vinden op de site van Het Nieuwe Normaal.

Dit leverde veel vragen en een levendige discussie op vanuit de zaal. Zo bleek dat het niet altijd duidelijk is hoe je Het Nieuwe Normaal moet zien ten opzichte van indicatoren als MPG en LCI. Bas legde uit dat Het Nieuwe Normaal juist deze indicatoren ook in zich heeft. Na de pauze liet hij een aantal praktijkvoorbeelden zien van projecten die met HNN geëvalueerd waren.

Achterban enthousiasmeren

Verder gaven veel deelnemers aan het lastig te vinden om iedereen in de organisatie enthousiast te krijgen voor Het Nieuwe Normaal en circulariteit. Een bekend probleem, zo blijkt, want juist dit is een belangrijk onderdeel van de komende Cirkelstad Partnerdag op 22 juni, die voor alle partners toegankelijk is.

HNN evaluatie

Cirkelstad-partners mogen een keer per jaar een HNN-projectevaluatie doen. Maak daar vooral gebruik van. Het is zeker niet nodig om aan alle indicatoren te voldoen, het gaat om de effort die erin gestoken wordt en het leereffect.

Meer trainingen

De aanwezigen gaven aan veel opgestoken te hebben van de training en vroegen wanneer er weer een mogelijkheid was om een training te volgen. Het antwoord daarop is divers:

  1. Je mag altijd aansluiten bij een andere community, houd daarvoor onze agenda in de gaten.
  2. Twee keer per jaar is de landelijke HNN-trainingsmiddag, deze keer is die op 7 oktober.
  3. Als je genoeg gegadigden vindt voor een eigen training, neem dan even contact op met spinners Bas of Floor.

Vervolg

De volgende bijeenkomst van Cirkelstad Brabant-West gaat over biobased. Nadere informatie volgt. Heb je interesse in het partnerschap van Cirkelstad Brabant-West? Neem dan contact op met Bas van de Westerlo of Floor Peters van Cirkelstad West-Brabant via brabantwest@cirkelstad.nl. Er is een tegemoetkoming vanuit de overheid beschikbaar, waardoor partners uit deze regio slechts de helft van de reguliere bijdrage hoeven te betalen.