Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Kurk-spray: als er geen specialist is, dan leer je het zelf!

Tag: Nieuws van partners

14 januari 2025

Auteur: Brigitte Kool

CoFlora Design organiseerde een een speciale training om te leren sprayen met kurk. De dikke pasta van kurkenschors granulaat maakt (biobased) objecten waterdicht en duurzaam. De training bestond uit een theoretisch- en een praktijkgedeelte. Heb je interesse in de toepassingen en/of wil je leren sprayen? Word zelf specialist!

Specialistische kennis is schaars

Er is veel vraag naar het gebruik van natuurlijke materialen. En met die toenemende vraag merk je ook dat het aanbod van de juiste mensen wel mee moet groeien om aan de vraag te voldoen. In de bouw is er een tekort aan nieuwe handen en is niet voor elke vraag een “specialist’ beschikbaar. Dan is het slim om te kijken of je in je bestaande team vaardigheden en bijbehorende kennis uit kunt breiden. Niet alleen leuk om te doen, ook slim met het oog op de toekomst.

Ook bij het toepassen van kurk-spray liep CoFlora design ertegenaan dat er niet altijd een specialist voor handen was. In het najaar organiseerde CoFlora Design daarom een speciale training voor alle partijen die geïnteresseerd zijn in biobased bouwen en ontwerpen. Een aantal professionals uit de meubel- en lampenindustrie, evenals schilders, bouwers, architecten en ontwerpers, woonde deze training bij en leerde zelf te sprayen met kurk.

Wanneer en hoe kan deze kurkverf worden gebruikt?

Het komt in de vorm van een dikke pasta gemaakt van kurkenschors granulaat en moet onder druk op oppervlakken worden gespoten. Het kan een mooie oplossing zijn voor houten en andere biobased bouwobjecten om ze waterdicht te maken en duurzaam te houden. Dit komt omdat het een afdichtlaag creëert die ademend is, maar geen water doorlaat. Ook vochtproblemen worden eenvoudig opgelost met zo’n laag.

Thermische en akoestische isolatie zijn andere kwaliteiten van dit product. Het kan zowel binnen op plafonds, in de daklagen of buiten worden aangebracht om het dak, terras, gevel, enz. te beschermen. Weer- en temperatuurbestendig, maakt het perfect voor projecten en oppervlakken die de tand des tijds doorstaan en langer moeten meegaan. Door de levenscyclus en bruikbaarheid van gebouwen (warmte, droogte, esthetische condities) te verlengen, helpt dit product om de ophoping van extra afval en vervuiling te voorkomen.

Theoretische en praktische training

Tijdens de training van afgelopen week leerden de deelnemers dit allemaal in het theoretische gedeelte. Verder leerden ze hoe dit product bijdraagt aan de vermindering van de totale CO2-voetafdruk van projecten, wat nodig is voor milieu-rapportages en het mogelijk maakt om subsidies voor recente ecoproduct-regelgeving aan te vragen. Door deze kurkverf te gebruiken, balanceren bouwers hun CO2-prestaties uit.

Het praktische deel van de training bestond uit het aanleren van de meest effectieve applicatietechniek. Dit zorgt voor een effectieve laagopbouw die de thermische, akoestische en andere prestatiefactoren verbetert. Een breed scala aan kleuren en mogelijkheden werd ook besproken.

Interesse in de toepassing of cursus?

Dit was een succesvolle eerste editie voor voornamelijk makers, ontwerpers en architecten. CoFlora biedt deze kennisdeling ook direct aan bouwcorporaties, ontwikkelaars en renovatiebedrijven die bereid zijn te experimenteren met dit materiaal, hun milieuprestaties willen verbeteren en de biobased innovatiemarkt willen aansteken. Heb je interesse in de toepassingen en/of wil je zelf leren toepassen, stuur dan een mail naar askcork@coflora.org.

CoFlora ziet heel graag dat deze kurkspray op grote schaal wordt toegepast, zodat deze gebouwen ook de HNN-evaluatie kunnen doorlopen. Zie je daar kansen, neem dan contact op met Brigitte, spinner van Haarlem Kennemerland: info@brigittekool.nl.

CoFlora Design

CoFlora promoot en levert materialen gemaakt van organisch kurk, waarmee biobased milieuvriendelijke oplossingen voor bouw- en interieurprojecten worden geboden. Zoals kurkbehang of kurkstoffen voor stoffering, of een kurk isolatieverf. CoFlora is een officiële distributeur van dit materiaal in Nederland en biedt informatie en trainingen erover aan. CoFlora en de partnerfabriek bieden een garantie van meer dan tien jaar, maar alleen als dit product wordt aangebracht door getrainde specialisten.

Website: https://coflora.org/products/spray-cork/