Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Aalberts test biobased woning op eigen terrein

Tag: Nieuws van partners

26 oktober 2026

Wie over het achterterrein van Aalberts in Loosdrecht loopt, kan er niet omheen: de Eco-testwoning. In de woning wordt volop getest, gemeten en verbeterd voordat de eerste woningen in projecten worden gerealiseerd. Samen met ontwerpmanager Jasper Ritsema kijken we naar de totstandkoming van de woning en de ambities voor de toekomst.

Waarom Doordacht Eco?

De bouwsector staat voor de uitdaging om steeds duurzamer te bouwen. Een paar jaar geleden werd binnen Aalberts duidelijk dat die opgave niet alleen met traditionele materialen als beton en kalkzandsteen te realiseren is. Toen ontstond het idee voor Doordacht Eco: een nieuw woonproduct binnen Aalberts’ eigen lijn conceptbouw dat grotendeels gebruikmaakt van biobased materialen en daarmee de CO₂-uitstoot aanzienlijk verlaagt.

Ontwerpmanager Jasper Ritsema: “Onze opdracht was: bedenk de ideale biobased woning, met een zo hoog mogelijke BCI-score. Daarvoor hebben we alle standaardprincipes losgelaten en zijn we echt from scratch begonnen. En dat gaf heel veel nieuwe mogelijkheden.”

Jasper Ritsema

Maar, het uitgangspunt was breder dan duurzaamheid alleen. Jasper: “We wilden een woning ontwikkelen die niet alleen duurzaam is, maar ook betaalbaar, reproduceerbaar en geschikt voor grootschalige toepassing. Dan kun je écht impact maken.”

Houtskelet als basis

Het belangrijkste verschil met de reguliere Doordachtwoning van Aalberts is de constructie. Doordacht Eco heeft een houtskelet als basis: hout is duurzaam, biobased en leent zich goed voor industrialisatie. Aalberts koos bewust voor een lichte, efficiënte bouwmethode met zo min mogelijk materiaalverbruik. Volgens Jasper past die aanpak beter bij eengezinswoningen dan CLT (Cross Laminated Timber). Daarnaast is houtbouw bewezen: “Kijk maar naar de woningen in Amsterdam die er al eeuwenlang staan.”

Eén installatie voor alles

Ook het installatieconcept wijkt af. Reguliere woningen hebben vaak vloerverwarming met een warmtepomp en een aparte ventilatievoorziening. Bij Doordacht Eco komt ventilatie, warmtepomp, tapwater, verwarming en koeling samen in één slimme installatie. Verwarmen en koelen gebeurt via lucht in plaats van via de vloer.

Dat past bij een tweede uitgangspunt: zo droog mogelijk bouwen. Prefab houten vloeren vervangen natte afbouwprocessen zoals dekvloeren, zodat er zo min mogelijk beton nodig is.

Betaalbaarheid als randvoorwaarde

Een duurzame woning ontwikkelen is één ding, die woning betaalbaar houden is minstens zo belangrijk. Betaalbaarheid was daarom een belangrijk randvoorwaarde. Het uitdagende doel? Een Doordacht Eco-woning mag uiteindelijk maximaal tien procent duurder zijn dan een reguliere Doordacht-woning. Elke keuze werd getoetst op duurzaamheid én financiële haalbaarheid. “Het blijft zoeken naar de juiste balans tussen duurzaamheid en betaalbaarheid. We zijn er nog niet helemaal, maar we komen steeds dichter bij ons doel”, aldus Jasper.

Aantonen in plaats van aannemen

Rudy van Gurp, innovatiemanager bij Aalberts vult aan: “Om de prestaties van de testwoning te monitoren, hebben we in het casco vijftien slimme sensoren aangebracht. De sensoren meten op verschillende plekken in het dak en de gevel, zowel binnen en buiten, de materiaalvochtigheid, temperatuur en faseverschuiving: de tijd die warmte nodig heeft om van buiten naar binnen door te dringen. De resultaten van de zomerperiode zijn alvast veelbelovend. We zagen aan de buitenzijde temperaturen van wel 60 graden, en binnen bleef het netjes rond de 23 graden.

Met deze monitoring wil Aalberts prestaties niet aannemen maar aantonen, met praktijkdata. De eerste resultaten bevestigen dat ze de juiste keuzes hebben gemaakt. Nu kijken ze met veel interesse uit naar de winterperiode, waarin ze gaan meten hoe de woning en de installaties dan presteren op het gebied van comfort en energiegebruik.”

De primeur is voor Bunschoten-Spakenburg

De eerste tien Eco-woningen komen op Eiland 6 in Rengerswetering. Als alles volgens plan verloopt, start de bouw rond het voorjaar van 2027.

Impressie van de Doordacht Eco-woning