Cirkelstad Zuid-Holland: Hoe biobased de bouw versnelt
- Community
Tag: Nieuws uit de community
7 augustus 2025
Auteur: Sandra Nap
Bijeenkomst Cirkelstad Zuid-Holland op 3 juli in Rotterdam over circulair water in de woningbouw.
Cirkelstad en BlueCity organiseerden deze bijeenkomst over circulair water omdat er nu nog veel te weinig drinkwater wordt bespaard. De algemene rekenkamer geeft aan dat het kabinetsdoel van 100 liter water per Nederlander per dag in 2035 nog lang niet in beeld is. Het huidige gebruik is 128 liter. Doel van de middag was dan ook om vanuit de inspiratie van de circulaire wateroplossingen van de bedrijven, de drempel voor het implementeren van circulaire watersystemen in nieuwbouwwijken te verlagen.
Uit de sessie en de speeddate kwamen waardevolle inzichten naar voren. Ook werd er uitgewisseld hoe deze initiatieven elkaar onderling kunnen aanvullen.
De waarde van water is onschatbaarJohn Silvester
Marc Bouwmeester beet het spits af. De combinatie van data van de druk op het drinkwatersysteem met de plannen voor nieuwbouwwoningen leidt al in 2030 tot grote uitdagingen om water te kunnen blijven leveren aan nieuwbouwwoningen. Er zijn ook in Zuid-Holland veel nieuwbouwwoningen gepland en er is een hoge druk op het drinkwatersysteem.
Het systeem staat onder druk omdat:
Om toekomstige druk op het drinkwatersysteem te verlichten is er de ambitie vanuit bouwtafel waterzuinige wijken om van 128 liter per persoon per dag naar 100 liter te gaan. Dat komt overeen met het beoogde gebruik in 2035. Een overzicht van deze mogelijkheden voor drinkwater reductie staan in de Menukaart waterbesparende maatregelen.
Er is gelukkig al een ecosysteem van waterinnovaties en klimaat adaptatie waar verschillende ketenactoren aan deelnemen: waterbedrijven, gemeentes (Delft, Den Haag en Rotterdam), provincie Zuid-Holland, banken, verzekeraars, organisaties die watereducatie verzorgen en universiteiten. Ook eindgebruikers zoals woningcorporaties, vastgoedbeheerders, WaterStraat, HittePlein, KlimaatKwartier, Flood Proof en Blijdorp doen mee.
Tijd voor het opschalen van circulaire wateroplossingen. Volgens Marc ligt de sleutel voor opschaling in: techniek, businessmodel, gedrag van de gebruiker en wet- en regelgeving.
Om tot circulair water te komen is acceptatie nodig op alternatieven en sturende wet- en regelgeving.
BlueCity gebruikt al een paar jaar decentrale waterzuivering. Daar zijn twee toiletten, twee urinoirs en een douche op aangesloten. Ze monitoren wat de impact is van deze waterzuivering in verhouding tot het maken van “nieuw water” in het huidige centraal-georganiseerde systeem. De ruwe grondstoffen (compost en meststoffen) worden gescheiden en separaat gebruikt voor de planten en bomen. Ook het grijswater is voor het groen.
De afgelopen drie maanden is door BlueCity een marktverkenning uitgevoerd naar circulaire kansen in de waterketen. Er is gesproken met vijfentwintig organisaties over de gehele keten: waterbouwers, waterschappen gemeente kennisinstituten en watertech bedrijven.
Een aantal lessen:
Er is nu al veel mogelijk om waterbesparende maatregelen voor nieuwbouw in te voeren: zoals het decentraal zuiveren van water. Ook valt het omzetten van regenwater in drinkwater tegenwoordig binnen de regelgeving. Hoe het lokaal recyclen van grijswater werkt zagen we bij Hydraloop en de Waterfabriek. Bram Nijman: “Grijs water en regenwater vullen elkaar goed aan, sluit de loop van water.”
In een paar rondes gingen de deelnemers op speeddate bij de deelnemende water innovatoren.
Geleerde lessen van de deelnemers:
Verder aan de slag met circulair water?
Neem contact op met Sandra Nap via Zuidholland@cirkelstad.nl